لینک خرید فایل(مقاله درمورد بهینه‌سازی و معرفی انواع مختلف روش‌های آن)

*مقاله درمورد بهینهسازی و معرفی انواع مختلف روشهای آن* بهینهسازی و معرفی انواع مختلف روشهای آن چكیده بهینهسازی یك فعالیت مهم و تعیینكننده در طراحی ساختاری است. طراحان زمانی قادر خواهند بود طرحهای بهتری تولید كنند كه بتوانند با روشهای بهینهسازی در صرفمقاله درمورد بهینه‌سازی و معرفی انواع مختلف روش‌های آن|40063019|nx|بهینه‌سازی و معرفی انواع مختلف روش‌های آن,فعالیت,طراحی,هزینه,صرفه جویی,مهندسی,یافتن جواب,حمل و نقل,بهینه سازی,هدف,بی محدودیت,مسائل با محدودیت,دانلود,دانلود مقاله,دانلود تحقیق,دانلود پایان نامه
باری دیگر یکی دیگر از فایل ها با عنوان مقاله درمورد بهینه‌سازی و معرفی انواع مختلف روش‌های آن آماده دریافت می باشد برای دانلود به ادامه پست مراجعه نمایید.

*مقاله درمورد بهینه‌سازی و معرفی انواع مختلف روش‌های آن*


بهینه‌سازی و معرفی انواع مختلف روش‌های آن

چكیده

بهینه‌سازی یك فعالیت مهم و تعیین‌كننده در طراحی ساختاری است. طراحان زمانی قادر خواهند بود طرح‌های بهتری تولید كنند كه بتوانند با روش‌های بهینه‌سازی در صرف زمان و هزینه طراحی صرفه‌جویی نمایند. بسیاری از مسائل بهینه‌سازی در مهندسی، طبیعتاً پیچیده‌تر و مشكل‌تر از آن هستند كه با روش‌های مرسوم بهینه‌سازی نظیر روش برنامه‌ریزی ریاضی و نظایر آن قابل حل باشند. بهینه‌سازی تركیبی (Combinational Optimization)، جستجو برای یافتن نقطه بهینه توابع با متغیرهای گسسته (Discrete Variables) می‌باشد. امروزه بسیاری از مسائل بهینه‌سازی تركیبی كه اغلب از جمله مسائل با درجه غیر چندجمله‌ای (NP-Hard) هستند، به صورت تقریبی با كامپیوترهای موجود قابل حل می‌باشند. از جمله راه‌حل‌های موجود در برخورد با این گونه مسائل، استفاده از الگوریتم‌های تقریبی یا ابتكاری است. این الگوریتم‌ها تضمینی نمی‌دهند كه جواب به دست آمده بهینه باشد و تنها با صرف زمان بسیار می‌توان جواب نسبتاً دقیقی به دست آورد و در حقیقت بسته به زمان صرف شده، دقت جواب تغییر می‌كند.


1- مقدمه

هدف از بهینه‌سازی یافتن بهترین جواب قابل قبول، با توجه به محدودیت‌ها و نیازهای مسأله است. برای یك مسأله، ممكن است جواب‌های مختلفی موجود باشد كه برای مقایسه آنها و انتخاب جواب بهینه، تابعی به نام تابع هدف تعریف می‌شود. انتخاب این تابع به طبیعت مسأله وابسته است. به عنوان مثال، زمان سفر یا هزینه از جمله اهداف رایج بهینه‌سازی شبكه‌های حمل و نقل می‌باشد. به هر حال، انتخاب تابع هدف مناسب یكی از مهمترین گام‌های بهینه‌سازی است. گاهی در بهینه‌سازی چند هدف به طور همزمان مد نظر قرار می‌گیرد؛ این گونه مسائل بهینه‌سازی را كه دربرگیرنده چند تابع هدف هستند، مسائل چند هدفی می‌نامند. ساده‌ترین راه در برخورد با این گونه مسائل، تشكیل یك تابع هدف جدید به صورت تركیب خطی توابع هدف اصلی است كه در این تركیب میزان اثرگذاری هر تابع با وزن اختصاص یافته به آن مشخص می‌شود. هر مسأله بهینه‌سازی دارای تعدادی متغیر مستقل است كه آنها را متغیرهای طراحی می‌نامند كه با بردار n بعدی x نشان داده می‌شوند.

هدف از بهینه‌سازی تعیین متغیرهای طراحی است، به گونه‌ای كه تابع هدف كمینه یا بیشینه شود.

مسائل مختلف بهینه‌سازی به دو دسته زیر تقسیم می‌شود:

الف) مسائل بهینه‌سازی بی‌محدودیت: در این مسائل هدف، بیشینه یا كمینه كردن تابع هدف بدون هر گونه محدودیتی بر روی متغیرهای طراحی می‌باشد.

ب) مسائل بهینه‌سازی با محدودیت: بهینه‌سازی در اغلب مسائل كاربردی، با توجه به محدودیت‌هایی صورت می‌گیرد؛ محدودیت‌هایی كه در زمینه رفتار و عملكرد یك سیستم می‌باشد و محدودیت‌های رفتاری و محدودیت‌هایی كه در فیزیك و هندسه مسأله وجود دارد، محدودیت‌های هندسی یا جانبی نامیده می‌شوند.

معادلات معرف محدودیت‌ها ممكن است به صورت مساوی یا نامساوی باشند كه در هر مورد، روش بهینه‌سازی متفاوت می‌باشد. به هر حال محدودیت‌ها، ناحیه قابل قبول در طراحی را معین می‌كنند.

به طور كلی مسائل بهینه‌سازی با محدودیت را می‌توان به صورت زیر نشان داد:

Minimize or Maximize : F(X) (1-1 )

Subject to : I = 1 2 3 … p

j = 1 2 3 … q

k = 1 2 3 … n

كه در آن X={ بردار طراحی و رابطه‌های (1-1) به ترتیب محدودیت‌های نامساوی، مساوی و محدوده قابل قبول برای متغیرهای طراحی می‌باشند.

1-1- بررسی روش‌های جستجو و بهینه‌سازی

پیشرفت كامپیوتر در طی پنجاه سال گذشته باعث توسعه روش‌های بهینه‌سازی شده، به طوری كه دستورهای متعددی در طی این دوره تدوین شده است. در این بخش، مروری بر روش‌های مختلف بهینه‌سازی ارائه می‌شود.

شكل 1-1 روش‌های بهینه‌سازی را در چهار دسته وسیع دسته‌بندی می‌كند. در ادامه بحث، هر دسته از این روش‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.شكل 1 ـ 1: طبقه‌بندی انواع روش‌های بهینه‌سازی

1-1-1- روش‌های شمارشی

در روش‌های شمارشی (Enumerative Method)، در هر تكرار فقط یك نقطه متعلق به فضای دامنه تابع هدف بررسی می‌شود. این روش‌ها برای پیاده‌سازی، ساده‌تر از روش‌های دیگر می‌باشند؛ اما به محاسبات قابل توجهی نیاز دارند. در این روش‌ها سازوکاری برای كاستن دامنه جستجو وجود ندارد و دامنه فضای جستجو شده با این روش خیلی بزرگ است. برنامه‌ریزی پویا (Dynamic Programming) مثال خوبی از روش‌های شمارشی می‌باشد. این روش كاملاً غیرهوشمند است و به همین دلیل امروزه بندرت به تنهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.


مطالب دیگر:
فیلم آموزشی آنالیز یک لوله تحت فشار داخلی در نرم افزار آباکوسپروژه اهمیت آمار در پزشکیپروژه آمار استفاده از تلویزیونپروژه آمار بررسي هدفمندسازي يارانه هاتحقیق بررسی Builder pattern از الگوهای طراحیفیلم آموزشی تحلیل المان محدود فرایند اکستروژن مستقیم در آباکوس (حاوی مقاله و فایلهای تحلیل)پروژه آنالیز دینامیکی یک قاب تحت بار ناگهانی در نرم افزار آباکوس (به علاوه فایل های تحلیل)تحقیق نتايج به كارگيري آنتن پيوستهتحقیق شناخت و اصول کار برقگیرهاتحقیق نكاتي كه در تعمير مانيتور بايد توجه داشتتحقیق نمايشگر LEDتحقیق نوسانات ولتاژتحقیق نیمه رساناهاتحقیق همكاري در بخش مبادلات الكتريكيتحقیق ربات هوش مصنوعیتحقیق سنسور اثر هالتحقیق مدار یکسو کنندهپاورپوینت طراحی full adder چهاربیتی با استفاده از منطق های برگشت پذیر 2014 به زبان انگلیسیپاورپوینت و کل مطالب در قالب پروژه درس شیوه ارائه مطالب با موضوع فراماسونریتحقیق بررسی امنیت و حریم خصوصی در تگ های RFIDفیلم آموزشی شبیه سازی فرآیند فورج سرد در نرم افزار آباکوسنقشه های معماری ساختمان 6 طبقه روی پارکینگنقشه های معماری ساختمان دو طبقه روی پیلوتفایل اتوکدی مبلمانتحقیق معماری بیمارستان 100 تختخوابی سه بعدی طرح 4